Together or apart – bathroom or toilet

To czy planujemy osobną łazienkę i toaletę zależy od liczby użytkowników tych pomieszczeń, ich przyzwyczajeń i gustów. Warto jednak przyjrzeć się obu rozwiązaniom pod kątem ich funkcjonalności.

Czy łazienka bez toalety to dobre rozwiązanie?

Na pierwszy rzut oka łazienka z której "wyprowadzono" urządzenia toaletowe wydaje się bardziej przestronna i dająca więcej możliwości aranżacji. Oddzielna toaleta gwarantuje także intymność przy czynnościach higienicznych. Jednak rozwiązanie takie nie jest pozbawione poważnych wad, szczególnie gdy na łazienkę i toaletę podzielimy niewielkie pomieszczenie. Powstają bowiem wówczas dwa ciasne wnętrza nie do końca spełniające swoją rolę.

Na oddzielną toaletę nie należy decydować się, jeśli w pomieszczeniu na nią przeznaczonym nie ma miejsca na zamontowanie choćby małej umywalki. Wówczas osoba korzystająca z toalety musi i tak wejść do łazienki, by umyć ręce. Nie jest to zbyt wygodne ani higieniczne rozwiązanie.

Murki zamiast ścian

Zamiast dzielić niewielkie pomieszczenie na dwa odrębne, warto zastanowić się nad aranżacją całości w taki sposób, by osoby korzystające z części toaletowej miały zapewnioną intymność, a jednocześnie aby mogły swobodnie korzystać z innych urządzeń w łazience. Świetnym pomysłem jest zbudowanie murków oddzielających poszczególne strefy w łazience i umieszczenie miski ustępowej w miejscu niewidocznym po otwarciu drzwi. Innym rozwiązaniem jest wydzielenie pomieszczenia toaletowego w samej łazience i oddzielenia go od reszty wnętrza luksferami lub lekkimi drzwiami.

Toaleta dla gości

Jeśli decydujemy się na oddzielną toaletę i mamy na nią miejsce w domu, trzeba pamiętać, że oprócz miski ustępowej powinna się w niej znajdować przynajmniej umywalka. Warto także pomyśleć, jeśli pozwala na to miejsce na wstawienie do toalety choćby niewielkiej kabiny prysznicowej - pozwoli nam to zyskać dodatkową łazienkę, niezwykle przydatną gdy w domu mieszka więcej osób, lub wtedy kiedy przyjeżdżają goście. Zyskujemy wówczas praktyczną łazienkę gościnną.

Zobacz także:

Standardy łazienkowe