
Mimo, że nie mają wielkości dużego pokoju, można w nich zainstalować wszystkie urządzenia sanitarne. W łazience średniej wielkości nie jesteśmy ograniczeni niewielką przestrzenią, możemy więc wydzielić w niej kąciki funkcjonalne – kąpielowy, sanitarny czy wypoczynkowy.
Przestrzeń w takiej łazience możemy dzielić przez zastosowanie niskich ścianek lub stosując różne kolory czy wzory w poszczególnych częściach pomieszczenia.
Miejsce na wszystko
Przy projektowaniu ważne jest, by zachować intymność w tych częściach łazienki, gdzie jej funkcja tego wymaga. Nie należy instalować miski ustępowej i bidetu na wprost drzwi ani na wprost lustra. Na przeciw wejścia można zainstalować umywalkę z dużym blatem oraz duże lustro, które będzie działało podobnie jak okno, pozwalając na uzyskanie we wnętrzu iluzorycznej głębi. Jeśli brakuje miejsca do zainstalowania oddzielnego natrysku, można pomyśleć o wannie z parawanem.
Dodatkowym, ale bardzo potrzebnym urządzeniem w łazience jest bidet. Powinien być on umieszczony blisko miski ustępowej i nawiązywać do niej stylistyką oraz kolorem.
Kolor w roli głównej
W niezbyt dużym, ale też i nie za małym wnętrzu, można już sobie pozwolić na ekstrawagancję. W łazience tej wielkości nie musimy obawiać się użycia czystych, jasnych kolorów, które są dobrym tłem dla prostych form ceramiki łazienkowej. Jeśli chcemy znaleźć w łazience miejsce na relaks, należy zachować umiar w operowaniu światłem i kolorem. Warto pomyśleć o spokojnym wystroju w kolorach neutralnych, używając w tym celu naturalnych materiałów. Kontemplacji sprzyja otwarcie pomieszczenia na zewnątrz, dlatego ważne jest zaplanowanie i wyeksponowanie łazienkowego okna – źródła dziennego światła.
Średniej wielkości łazienka pozwala na wygospodarowanie miejsca na krótki relaks. Po ciepłej kąpieli miło jest wtulić się w miękki szlafrok i w woni ziół przy cichej muzyce, choć przez małą chwilę zagłębić się w fotelu.